Bóbr jest największym gryzoniem Europy,  jego masa ciała może dochodzić nawet do 29kg a długość do 110cm, dożywa około 30lat. Bobry są doskonale przystosowane do życia nad wodą, potrafią pływać i nurkować nawet do 15min pod powierzchnią wody. Najczęstszymi siedliskami bobrów są brzegi rzek i strumieni ale często można spotkać bobry nad dzikimi zarośniętymi jeziorami gdzie występuje strefa zabagniona. 

Bobry są zwierzętami terytorialnymi, najczęściej obszar który patrolują sięga od 1 do 4km wzdłuż rzeki lub cieku wodnego. Bóbr wybiera najczęściej tereny gdzie dominującymi gatunkami drzew są wierzby, brzozy czy olchy. Zwierzęta te nie zapadają w ,,zimowy sen? czy odrętwienie, są aktywne cały rok.

Przez naukowców bóbr jest uważany za prawdziwego ,,inżyniera? potrafi budować tamy na rzekach, przekopywać i pogłębiać rowy by móc swobodnie transportować drewno zarówno w celach konsumpcyjnych oraz do umacniania tam. Bobry budują swoje ,,domy? zwane żeremiami  z gałęzi i materiału który znajdują nad wodą, są to gałęzie, trzcina, trawy oraz muł. W Polsce bobry są objęte częściową ochroną gdyż ich populacja jest dosyć liczna i zwiększa się z każdym rokiem.